تحصیل در رشته متالورژی

در کشور ما به دو روش می شود وارد این رشته شد، ۱) شاخه فنی و حرفه ای  ۲) شاخه ریاضی فیزیک

متالورژی فنی و حرفه ای: از زمان دبیرستان وارد رشته فنی متالورژی در هنرستان میشویم و دیپلم متالورژی می گیریم. ادامه تحصیلات شما  هم ابتدا فوق دیپلم است. بعد لیساس و فوق لیسانس و …

شاخه فنی بیشتر برای تربیت تکنسین فنی برنامه ریزی شده است ، فارغ التحصیلان متالورژی از هنرستان توانایی بالایی در فن ریخته گری کسب میکنند و بلافاصله میتوانند در کارگاه ها و کارخانجات شروع به کار کنند یا اینکه حتی کارگاه ریخته گری احداث کنند. در طول دوران هنرستان، علاوه بر دروس عمومی مثل عربی و ادبیات و زبان، دروس تخصصی مثل تولید قطعات فلزی به روش ریخته گری، مدل سازی و ماهیچه ها، دانش فنی پایه، نقشه کشی فنی رایانه ای، عملیات ذوب و ریخته گری، تکمیل کاری قطعات فلزی، قالب گیری و آلیاژسازی، عملیات تغییر خواص متالوژیکی فلزات، دانش فنی تخصصی  رو آموزش می بینند.

متالورژی ریاضی فیزیک :

در شاخه ریاضی و فیزیک، رشته مهندسی مواد و متالورژی بصورت کارشناسی پیوسته ارائه میشود . کارشناسی پیوسته مهندسی مواد و متالورژی نسبت به رشته متالورژی هنرستان، از جنبه ریاضیات و محاسبات مهندسی تواناتر میشوند همچینن دید عمومی تری به رشته متالورژی پیدا میکنند و فقط محدود به ریخته گری نمیشوند. اما در عوض از جنبه توانایی فنی نسبت به هنرستانی ها ضعیف تر هستند. متالورژی فیزیکی، متالورژی مکانیکی، کریستالوگرافی، عملیات حرارتی، روش های شکل دادن از دروسی هستند که در کارشناسی پیوسته رشته متالورژی ارائه میشوند.

چه افرادی باید سراغ این رشته بیایند ؟

این رشته شرایط منحصربفردی دارد که در هیچکدام از رشته های مهندسی دیده نمیشود. از آنجایی که این رشته هم علمی و هم مهندسی (برخلاف سایر رشته ها که فقط علمی یا مهندسی هستند ) در این رشته دو دسته افراد می توانند موفق باشند:

افراد عملگرا و دوستدار فضای کاری عملی و فنی:

بخش اجرایی این رشته فضای کاری خشن و محیط اغلب آلوده و پرخطری دارد، یا نزدیک کوره ذوب هستید، یا در خط تولید نورد و قطعات، یا در  سایت ها زیر آفتاب بازرسی انجام میدهید یا در سکوهای نفتی هستید و …. اصطلاحاً باید علاقه به کار فنی داشته باشید و خیلی با فضای سخت آن مشکل نداشته باشید

افراد دوستدار دانش و پژوهش:

بخش علمی این رشته هم جای کار زیادی دارد و زمینه های زیادی هستند که نیاز به پژوهش دارند، علم مواد خیلی جذابه و دوستداران زیادی دارد. اما باید دقت کنید افرادی که در این زمینه در کشور مشغول بکار میشوند بسیار بسیار کم هستند. برای اینکه چنین موقعیتی داشته باشید یا باید هیئت علمی دانشگاه بشوید، یا دریک آزمایشگاه یا شرکت دانش بنیانی استخدام بشوید .

بازار کار متالورژی

متالورژی بازار کار وسیعی دارد، کارگاه های ریخته گری، مدلسازی، جوشکاری، بازرسی جوش، ماهیچه گیری، فولادسازی، شمش ریزی، قطعه ریزی از کارخونه هایی هستند که تکنسین ها و مهندسین متالورژی می توانند در آنها شاغل باشند. عناوین شغلی که معمولاً در آگهی های استخدام مهندسی مواد و متالورژی مشاهده میشوند :

کارشناس کنترل کیفیت

اپراتور خط تولید

کارشناس فروش

مهندسی جوش و بازرسی

اپراتور یا سرپرست آزمایشگاه

کارشناس تحقیق و توسعه

رشته متالوژی بخوانم؟

باز هم میگویید متالوژی؟!!

اینکه تصمیم بگیرید رشته متالورژی رو بخوانید یا نه، به سه عامل بستگی دارد:

اوضاع این رشته در کشور:

کشور ما از لحاظ منابع معدنی غنیه، سنگ آهن، مس، آلومینیم را به فراوانی داریم. به همین دلیل است که متالورژی جای خیلی ویژه ای در کشور دارد. بازار کار آن به نسبت بقیه رشته های مهندسی خوب است.

استعداد: باید ببینید استعداد کارهای فنی را دارید یا خیر ، بیشتر با رشته آشنا شوید ببینید استعداد رشد در این زمینه رو دارید یا خیر . این خیلی خیلی مهم است .

علاقه:  اگر این نوشته را خواندید و به این رشته علاقه مند شدید، شک نکنید که در اشتباهید!! خیلی کار دارد تا متوجه بشوید به یک حوزه علاقه دارید واقعاً ! اینکه الان علاقه مند شدید فقط یک شروع  است باید در شرایط کار آن قرار بگیرید ببینید آیا آن موقع هم می توانید بگویید آیا به این حوزه علاقه دارم یا خیر!