امروز : سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ - ساعت : 18:27
مقالات و مطالب مرتبطفرایند خردایش

فرایند خردایش : همانگونه که با فرایند خردایش درآسیای سیمان آشنا هستید، آسیاها استوانه های دواری برای تولید پودرهای ریز و میکرونیزه می باشند. دراین عملیات گلوله ها عوامل ایجاد ضربه و خردایش مواد هستند.البته آسیاهایی نیز ساخته شده اند که بدون نیاز به گلوله کارمی کنند.مانندآسیاهای AG که البته این آسیا بیشترنقش سنگ شکن دارند تا پودرکردن ومیکرونیزه کردن مواد.دریک تقسیم بندی کلی می توان فرایند آسیاها را به دونوع تر وخشک تقسیم نمود.درفرایند تر،مواد به کمک یک دوغاب درآسیا وارد وخارج می شود.آسیاهای تر عمدتأ در تولید پودرهای معدنی وکنسانتره فلزات کاربرد داشته وکمتردرصنعت سیمان بکار گرفته می شوند.

AWT IMAGE

علاوه بر این آسیاهای از نظر تعداد اتاقچه به 1، 2 یا 3 اتاقچه ای تقسیم می شوند. در فرایند تولید سیمان استفاده از آسیاهای 2 اتاقچه ای بسیار متداول است. در این آسیاها، معمولا عمل خرد کردن مواد یا کلینکر در اتاقچه اول و عمل پودر کردن ومیکرونیزه سازی در اتاقچه دوم انجام می شود.

AWT IMAGEAWT IMAGE

 باتوجه به تنوع آسیاها ازنظرتعداد اتاقچه ها وتوانایی هرکدام درخردایش ومیکرونیزه کردن مواد، سایزهای مختلفی ازاین گلوله ها درآسیا         

بکار گرفته  می شوند. شرکت ایران ذوب برای تأمین نیازهای آسیاها اقدام به تولید رنج کاملی از گلوله های آسیا ازنظرابعاد وسایز وهمچنین ازنظر

ترکیب شیمیایی  نموده است،که البته هرکدام ازاین محصولات دارای مشخصات فنی خاص خود هستند.                              

برای کنترل مصرف گلوله مهمترین عامل نرخ سایش است که به طورمستقیم برای مصرف گلوله ها(به غیراز مورد 3) تأثیر می گذارد.البته نوع بهره برداری، نوع مواد معدنی و.... نیزاز دیگرعوامل موثر هستند. کاهش نرخ سایش به معنی افزایش بهره وری،کاهش مصرف گلوله ها وکاهش هزینه های تولید است که باید به شدت مورد توجه قرارگیرد. شرکت متالورژی مصمم باشناخت کامل از اهمیت این موضوع درسال های اخیرتلاش گسترده ای راجهت افزایش کیفیت گلوله ها وکاهش نرخ سایش ازخود نشان داده است.( لازم به ذکر است که با روش های گوناگونی می توان مقدار بار داخل آسیا را اندازه گیری نمود مانند روش ارتفاع سنجی، روش شمارش زره های قابل دید، روش اندازه گیری عرض بار، اندازه گیری افت کیلووات و000 همه این روشها   می توانند برای اصلاح شازش مورد استفاده قرار داد، اما این روش ها برای اندازه گیری نرخ سایش از دقت مناسب برخوردار نیستند. مناسبترین روش برای اندازه گیری نرخ سایش، نمونه برداری است. در این روش از هر سایز 20 تا 50 عدد نمونه برداری شده و کاهش وزن معدل هر سایز و کل گلوله های آسیا بدست می آید. در این اندازه گیری زمان دقیق شارژ گلوله ها، مدت کارکرد آسیا، میزان تولید باید مشخص باشد. لذا این روش معمولا برای آسیا های نو و یا شارژهای کاملا نو بکار می رود. )

 طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق
ورود کاربران | ثبت نام | بازیابی رمز