امروز : جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸ - ساعت : 14:05
اخبار و اطلاعیه هاکارنامه فولاد سازان در ۸ ماه نخست ۹۷

کارنامه فولاد سازان در ۸ماه نخست ۹۷


بررسی تجارت فولاد ایران در 8 ماه نخست امسال و آبان ماه


در گزارش زیر به بررسی عملکرد صادرات شرکت های تولید کننده محصولات فولادی پرداخته و عوامل تاثیر گذار را بررسی می کنیم .

فولاد مبارکه
به گزارش معدن ۲۴،فولاد مبارکه ، بزرگترین تولید کننده فولاد و محصولات فولادی ایران که حجم کمتری از بازار صادراتی دارد در آبان ماه سال جاری مجموعا 20هزارو640تن محصولات فولادی شامل ورق گرم و سرد، کلاف گرم، لاف و ورق گالوانیزه و … را صادر نموده است که که از لحاظ مقداری نسبت به ماه قبل 85درصد کاهش را نشان می هد. در بعضی محصولات مانند کلاف گرم و تختال و بار ما شاهد کاهش نزدیک به 100 درصدی در صادرات هستیم .
از ابتدای سال جاری (8ماه نخست ) هم فولاد مبارکه 738هزارتن محصولات فولادی را صادر کرده است که از این مقدار نسبت به مدت مشابه سال گذشته در همه محصولات به جز کلاف سرد ما شاهد کاهش مقدار صادرات هستیم.

فولاد خوزستان
فولاد خوزستان بزرگترین صادر کننده فولاد کشور که در 6 ماهه نخست سال جاری صادرات 500 میلیون دلاری را به ثبت رسانده بود در مقدار صادرات هم عملکرد خوبی را به ثبت رساند . در آبان ماه 184هزار 442تن بلوم و بیلت و اسلب از این شرکت صادر شده است که مجموعا نسبت به ماه گذشته 9 درصد رشد را نشان می دهد . صادرات بلوم و بیلت رشد بیش از 130 درصدی را در صادرات داشته اند و مجموعا 160هزارتن صادرات را به خود اختصاص داده اند ولی در اسلب افت 76 درصدی در صادرات را شاهد هستیم.

ذوب آهن اصفهان
ذوب آهن اصفهان در سال های اخیر به سمت رشد و سود آوری حرکت کرده است . در آبان ماه 55هزارتن صادرات محصولات فولادی اعم از تیرآهن و میلگرد و شمش کالای داشته است که نسبت به مهر ماه 6 درصد کاهش را داشته است .
در 8 ماهه نخست امسال هم 661هزارو 777تن محصولات را صادر کرده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 11درصد کاهش را داشته است . در کل ذوب آهن بازار صادراتی خود را خوب حفظ کرده است البته باید عملکرد آذر ماه ذوب آهن را هم دید تا بتوان به طور قطع مطمئن شد.

سایر
صبا فولاد، فولاد اکسین و فولاد آذربایجان در آبان ماه صادراتی نداشته اند .
فولاد هرمزگان 41هزارتن اسلب، فولاد آلیاژی ایران 440تن میلگرد، فولاد خراسان 20هزارتن بلوم و 1.9 هزارتن میلگرد و فولاد کاوه هم 45هزارتن بیلت ار صادر کرده اند که در میان شرکت های ذکر شده همگی کاهش در مقدار صادرات را داشته اند .

جمع بندی :
در آبان ماه صادرات فولاد شرکت های کشور نزدیک به 370هزارتن بود که نسبت به مهر ماه 36 درصد کاهش را نشان می هد و از ابتدای سال جاری الی آبان ماه ( 8ماه نخست سال جاری ) 4میلیون 208 هزارتن جمع صادرات فولاد کشور بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته فقط 8 درصد کاهش را داشته است .
به سبب اینکه تحریم ها از اواسط آبان ماه اعمال شده اند 8 ماهه نخست و عملکرد آبان شرکت ها معیار مناسبی برای سنجش اثر گذاری تحریم ها نیست ولی نباید فراموش کرد که این شرکت ها در حین تحریم ها صادرات خود را داشته اند و صادرات محصولات فولادی به سبب سهولت در حمل نسبت به محصولات نفتی و پتروشیمی در دوران تحریم مزیت نسبی دارند. یکی دیگر از عواملی که می تواند در کاهش صادرات تاثیر گذار باشد افزایش هزینه های حمل و نقل دریایی و مشکلات بیمه کشتی ها می بادشد که همین تحریم ها مسبب آن است . به عنوان مثال از زمان خروج آمریکا از برجام 47 درصد هزینه های حمل و نقل فقط سنگ آهن افزایش داشته است.
 


طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق
ورود کاربران | ثبت نام | بازیابی رمز