با توجه به نام برده شدن از فولاد در این بند کاملا مشخص است که صادرات فولاد ایران از ۸ آگوست امسال به بعد تحت تاثیر تحریم‌های آمریکا قرار خواهد گرفت و به همین علت مسوولان باید هرچه سریعتر تمهیدات لازم را برای کاهش حداکثری تاثیرات منفی بازگشت تحریم‌های آمریکا بر صادرات فولاد ایران بیندیشند. با خروج امریکا از برجام، نرخ محصولات فولادی‌ دچار هیجان کاذب شد و افزایش یافت؛ افزایشی که بیش از هر عاملی به جو روانی بازمی‌گردد اما فراتر از روند افزایش قیمت‌ها، فولادسازان معتقدند که در نگاه بلندمدت، تحریم‌ها تاثیر چشمگیری بر بازار فولاد نخواهند داشت.
 
در همین رابطه زکریا نایبی، مدیر تحقیق و توسعه فولاد ناب تبریز معتقد است: تحریم‌هایی که امریکا اعمال می‌کند بر صادرات فولاد هیچ تاثیری نخواهد داشت چراکه ما به‌طور مستقیم با امریکایی‌ها مراوده تجاری نداریم.
 نایبی در ادامه خاطرنشان کرد: در دوران برجام و با وجود توافق ۱+۵ نیز امریکا با ایران همکاری نکرد و حتی تحریم‌های ثانویه در این ۳-۲ سال لغو نشد. همان‌گونه که رئیس‌جمهوری اعلام کردند مزاحم از برجام کم شده است. اتحادیه اروپا و کشورهای روسیه و چین اعلام کردند در برجام باقی خواهند ماند. به هرحال خروج امریکا از برجام تفاوت چندانی برای ما نخواهد داشت. این هم‌پیمانان حتی از ایران خواسته‌اند که در برجام باقی بماند چون یک پیمان بین‌المللی است.

 نایبی در ادامه، با اشاره به اینکه تحریم‌های امریکا روی صادرات فولادی‌ها تاثیرگذار نیست، عنوان کرد: ما روابط‌مان را با کشورهایی که از قبل ارتباط صادراتی داشتیم، همچنان ادامه خواهیم داد و امکان جلوگیری از صادرات ما به کشورهای منطقه وجود ندارد. بیشتر صادرات واحدهای فولادی ما به بعضی کشورهای منطقه و نیز امارات و عمان است. این کشورها همچنان جزو واردکنندگان فولاد ما به‌شمار می‌روند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: امریکا از کانال نفت قصد فشار آوردن به اقتصاد ایران را دارد. درحال‌حاضر ۴۰ درصد اقتصاد ایران وابسته به نفت است در حالی که کشورهای عضو اوپک مانند عربستان ۹۰ درصد بودجه‌شان را با نفت می‌بندند. ایران در حال کاهش وابستگی خود به نفت است.
وی در ادامه تاکید کرد: ایران جزو ۸ کشور جهان به‌شمار می‌رود که اگر دور تا دور آن را دیوار بکشید، همه چیز در داخل خود دارد که مردم بتوانند در حد متوسط زندگی کنند اما موضوع این است که باید زیرساخت‌ها را برای تولید مهیا کرد.
 
  • ایران باید با اروپا وارد مذاکره شود
یک کارشناس فولاد نیز، در مورد شکل گیری شرایط مطلوب بازارهای داخلی فولاد در مورد تحریم معتقد است: ما می‌توانیم بین کشور های ایران، ترکیه، چین و هند یک اتحادی ایجاد کنیم که شبیه ساز سازمان همکاری‌‌های اکو باشد و تنها با دامنه وسیع تر، مثلا با حضور کشور قزاقستان و دیگر کشور های منطقه شکل گیرد که این یک موضوع قابل بررسی می باشد.

کیوان پورشب در ادانه افزود: با بازگشت تحریم ها و خروج کشور امریکا از برجام، در مذاکرات اینده با اتحادیه اروپا، وزیر امور خارجه باید موضوع در امان مانده بازار فولاد از تحریم ها را بطور خاص مطرح کرده و تاکید بسیاری بر این امر داشته باشد. در صورتیکه این طرح پیشنهادی عملی شود، می‌توان با ایجاد یک بازار و بورس منطقه‌ای که در آن کشورهای تولید کننده فولاد بصورت مستقل کار می‌کنند فعالیت در حوزه خرید و فروش فولاد داشته و در حقیقت دامنه فعالیت این بورس را از قدرت‌های جهانی جدا کنند و در سطح منطقه به داد و ستد بین کشورها روی آوردند. این فعالیت‌ها در سطح منطقه می تواند موجب شود تا تمام کشور ها بدانند ایران بطور مستقل وارد بازارها نخواهد شد و یک منافع جمعی مطرح می باشد. 
 

 
نادیا صمدی- فولادنیوز