در فروردین ماه سال جاری بازارهای کالایی شرایط متفاوتی را نسبت به ماه‌های قبل تجربه کردند. از یک سو با آغاز سال نو، نرخ دلار شروع به بالا رفتن کرد و باعث شد قیمت فلزات و از جمله فولاد نیز افزایش یابد، اما پس از تثبیت قیمت دلار در 4 هزار و 200 تومان، مجددا قیمت فلزات کاهشی شد و تنها عامل اثرگذار بر قیمت‌ها، در حال حاضر نوسانات جهانی است.

با شروع سال 97، التهابات در بازارهای ارز کشور افزایش یافت و باعث شد نرخ ارز (دلار) در کشور برای نخستین بار به بیش از 5 هزار تومان برسد. از آنجایی که قیمت‌گذاری بسیاری از کالاهای اساسی با نرخ‌های بین‌المللی انجام می‌شود، نوسانات دلار اثرگذاری بسیاری بر قیمت‌ها دارد. بنابراین بخشنامه‌ای مبنی بر تثبیت قیمت دلار در 4 هزار و 200 تومان صادر شد که موجب شد قیمت کالاها به‌ویژه در بورس کالا مجددا کاهش یابد.

در این میان فولاد که بیشترین عرضه و معاملات را در بورس کالا به‌خود اختصاص می‌دهد، بازار متناقضی داشت. از یک سو شاهد افزایش قیمت محصولات میانی مانند شمش و تختال بودیم و از سوی دیگر، قیمت برخی از ورق‌ها افزایش چندانی نسبت به سال گذشته پیدا نکرد. چنانچه معاملات فروردین 97 مشاهده شود، بهای هر کیلوگرم از ورق گرم فولادی، همان قیمت اسفند ماه یعنی 2 هزار و 600 تومان بوده است.

  • ورق‌های فولادی مبارکه بیشترین عرضه و معامله را داشت

در فروردین ماه سال 1397، بیش از 174 هزار تن انواع محصولات فولادی در بورس کالا عرضه شد که در مقابل آن 344 هزار تن تقاضا وجود داشت و در نهایت نیز همان 174 هزار تن مورد معامله قرار گرفت. در این میان ورق‌های فولادی مبارکه بیشترین عرضه و معامله را به‌خود اختصاص دادند. عرضه این ورق‌ها در بورس کالا 99 هزار تن بود که تقاضای مقابل آن‌ها 217 هزار تن بود و همان 99 هزار تن مورد معامله قرار گفت. ورق گرم 66 هزار تن از عرضه و معاملات ورق را به‌خود اختصاص داد و ورق سرد نیز به‌میزان 12 هزار تن مورد معامله قرار گرفت.

ورق گالوانیزه و قلع‌اندود نیز به‌ترتیب به‌میزان 2 هزار و 200 تن و 800 تن مورد معامله قرار گرفتند. دیگر محصولات عرضه شده فولادی در بورس کالا محصولات میانی بودند که به‌میزان 68 هزار تن عرضه و معامله شدند. در این میان تختال از سوی 2 شرکت فولاد مبارکه و فولاد خوزستان به‌میزان 50 هزار تن عرضه شد که تقاضایی در حدود 74 هزار تن داشتند و در نهایت همه تختال‌های عرضه شده به فروش رفت. شمش بلوم فولاد خوزستان نیز به‌میزان 18 هزار تن عرضه شد که به همین میزان تقاضا داشت و به فروش رفت. میلگرد نیز از سوی تولیدکنندگان محصولات طویل به‌میزان 6 هزار و 400 تن عرضه شد که 33 هزار تن تقاضا داشتند و در نهایت نیز همه میلگرد عرضه شده مورد معامله قرار گرفت.


 شیوا نیک وظیفه