دونالد ترامپ روز سه شنبه گذشته اعلام کرد آمریکا از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ خارج شده و بالاترین سطح تحریم اقتصادی را علیه ایران اعمال خواهد کرد اما این تصمیم چه پیامدی برای برنامه توسعه ظرفیت فولاد خواهد داشت؟

ایران از سال ۲۰۱۵ برنامه توسعه صنعت فولاد ملی را پیش برده که دو برابر کردن ظرفیت تولید سالانه از ۳۲ میلیون تن به ۵۵ میلیون تن تا سال۲۰۲۵ را هدف گرفته است.
بر اساس ادعای پلاتس، تصمیم اخیر آمریکا برای خروج از برجام ممکن است بر این پروژه‌ها تاثیر بگذارد که در این شرایط انتظار می‌رود ایران در صورت عدم امکان همکاری با اروپایی‌ها، برای پروژه‌های توسعه فولاد و فلزات به فناوری چینی متمایل شود.

ایران مجموع صادرات فولاد و آهن اسفنجی برای سال جاری را ۱۲ تا ۱۳ میلیون تن هدف گذاری کرده است. تولید فولاد خام نیز قرار است از ۲۱ میلیون تن در سال گذشته به ۲۶ میلیون تن در سال جاری افزایش پیدا کند.

 
افت صادرات فولاد ایران
 
در همین رابطه مجید محمودی، کارشناس با اشاره به تاثیر تحریم آمریکا در بازار فولاد عنوان کرد: به‌طور قطع این اتفاق بر صادرات فولاد کشور ما نیز تاثیرگذار خواهد بود.
 
محمودی در ادامه با اشاره به بازارهای هدف صادراتی فولاد، خاطرنشان کرد: بیشترین هدف بازار صادراتی ما کشورهای شرق آسیای و برخی کشورهای اروپایی است. از همین رو با اعمال سیاست های تحریم با توجه به اینکه یکی از مهم‌ترین صادرکنندگان فولاد به امریکا، کشور چین است پس به‌طور قطع صادرات این کشور به سمت کشورهایی مانند آسیا و اروپا سرازیر خواهد شد.
 
وی افزود: اگر صادرات کاهش یابد و مصرف داخلی نیز افزایش پیدا نکند، به‌طور قطع فولادسازان با رکود روبه‌رو خواهند شد. از این‌رو ممکن است فولادسازان با نرخ‌های پایین‌تری نسبت به سال۹۶ صادرات انجام بدهند.
 
 وی در پاسخ به این پرسش که در قبال سیاست های تحریم امریکا ما چه سیاستی را در پیش بگیریم، عنوان‌کرد: به‌هر حال زمانی که روند صادراتی در کشور ما کاهش یابد، برروند نرخ‌گذاری و بازارداخلی نیز تاثیرگذار خواهد بود و سبب رکود بازار داخلی‌می‌شود؛بنابراین اگر سیاست‌های ما به سمت افزایش تعرفه پیش نرود، ممکن‌است محصولات چینی به بازار داخلی ما روانه شود و بازار داخلی تحت تاثیر آن قرار بگیرد.


افزایش یک باره محصولات فولادی
 
محمد اصفهانی، کارشناس فولاد با بیان این که یک روز پس از اعلام خروج امریکا از برجام، نرخ محصولات فولادی به یکباره افزایشی شد گفت: با توجه به رصد بازار قراضه آهن به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین کالاهای مورد نیاز تولید فولاد در بازار داخلی و به‌ویژه در زنجیره تامین، درحال‌حاضر متوسط نرخ این کالا حدود ۱۸۰۰ تومان با احتساب مالیات ارزش افزوده است. با توجه به میانگین مارجین یا فاصله قیمتی حوزه شمش القایی و قراضه آهن که حدود۴۷۰ تومان در سال گذشته رصد شده است، اگر این مارجین را برای امسال حدود ۵۰۰ تومان در نظر بگیریم با توجه به نرخ تمام شده شمش القایی به رقم ۱۸۰۰+۵۰۰ یا ۲۳۰۰ تومان خواهیم رسید، در حالی‌ که متوسط مارجین این حوزه، امروز به مرز ۷۰۰ تومان رسیده است. از این ‌رو به‌طور مشهود بیش از کیلویی ۲۰۰ تومان حباب در این حوزه دیده می‌شود.
این کارشناس فولاد در ادامه عنوان کرد: نخست این موضوع وجود دارد که عرضه‌کنندگان، شمش را محدود عرضه کرده‌اند که به التهاب بازار متاثر از رقابت هیجانی برای تصاحب آن، دامن زد.

وی خاطرنشان کرد: فضای افزایش قیمت‌ها تا حد زیادی ناشی از جو روانی است و نمی‌تواند ادامه‌دار باشد.
این کارشناس حوزه فولاد در پاسخ به این پرسش که برای پیشگیری از جو روانی قیمت‌های کاذب چه باید کرد، گفت: با توجه به شرایط حساس کنونی به منظور مقابله با برخی سوءاستفاده‌ها از جریان‌های هیجانی، دولت باید نظارت همه‌جانبه خود را بر تمامی لایه‌ها و سطوح مختلف تولید و توزیع و به‌ویژه نقاط ابتدایی زنجیره تامین افزایش دهد.
 
نادیا صمدی - فولادنیوز