امروز : دوشنبه 5 آبان 1399 - ساعت : 19:38
اخبار و اطلاعیه هابازیابی 95 درصد آب مصرفی در مجتمع مس سونگون

بهار روانبد در گفت‌وگو با پایگاه خبری معدن نیوز بیان کرد: از جمله اقدامات انجام شده در این مجتمع اقدامات مثبت زیست‌محیطی در مجتمع و احداث سدهای رسوب گیر و طرح جامع آب که شامل ۹۵ درصد آب مصرفی کارخانه از سد است. 

وی افزود: همچنین طرح تامین آب و تاسیسات پمپاژ، انتقال و دفع باطله مس سونگون که در مرحله یک با موفقیت انجام شده است. 
روانبد تاکید کرد: مراحل تغلیظ سنگ معدن مس در کارخانه فرآوری پس از مراحل سنگ شکنی و آسیاب‌های نیمه خرد کن و گلوله‌ای به شناور‌سازی ( فلوتاسیون ) و سلول‌های کلینر اولیه انجام می‌شود. 
عضو کمیته بانوان معدنکار ایران تصریح کرد: پس از این مراحل به مرحله آب گیری کنسانتره و باطله با تجهیزات پمپاژ و برگشت آب به چرخه تولید باز می‌شود. 
وی عنوان کرد: یکی از مراحل تغلیظ سنگ معدن مس در مرحله استخراج نسبت به الگوی حفاری و کیفیت آتشباری متفاوت است. 
روانبد گفت: سنگ معدن توسط سنگ شکن‌های هیدرولیکی خردایش می‌شود و بخش عمده تغلیظ سنگ معدن مس مربوط به شناور‌سازی ( فلوتاسیون ) و کنسانتره مس بوده که به شناور‌سازی کفی یا فومی موسوم است. 

عضو کمیته بانوان معدنکار ایران بیان کرد: به گزارش امور مهندسی شرکت مس آذربایجان، حدود ۹۰ درصد آب مصرفی مجتمع مس سونگون در یک سیکل بسته که شامل کارخانه، پمپ استیشن و سد باطله تامین می‌شود. 
وی گفت: ایجاد کمیته انرژی مجتمع مس سونگون یکی دیگر از فعالیت‌های شاخص در حفظ و منابع انرژی و زیست‌محیطی صورت گرفته است، این کمیته به منظور پی گیری و بررسی مصرف انرژی و شناسایی نقاطی که اتلاف انرژی در آن وجود دارد فعالیت می‌کند. 
روانبد عنوان کرد: جنس سنگ معدن، شرایط آب و هوایی منطقه و نیز ظرفیت تولید واحد کارخانه بستگی داشته باشد. 
وی گفت: بنابراین ایجاد کمیته‌های انرژی در افزایش بهره‌وری فرآیند تغلیظ در یک محدوده معدنی حایز اهمیت است، زیرا در فرآیند و بهینه‌سازی خط تولید یک محصول کنسانتره، از برآورد هزینه‌ها و صرفه جویی انرژی، از ارزش بسیار بالایی برخوردار است و از طرفی تعامل سازنده‌ای را می‌تواند با دستگاه‌های ذیربط به‌وجود آورد.  منبع : معدن نیوزطراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق
ورود کاربران | ثبت نام | بازیابی رمز